Speak & Travel

Szkoły, obozy i kursy językowe w Anglii, USA i Australii

kursy językowe

Szkoły, obozy i kursy językowe w Anglii, USA i Australii

Placeholder

Szkoły, obozy i kursy językowe w Anglii, USA i Australii

Placeholder

Szkoły, obozy i kursy językowe w Anglii, USA i Australii

Placeholder

Szkoły, obozy i kursy językowe w Anglii, USA i Australii

Placeholder

Szukaj

Znajdź szkołę

Państwo
Miasto
Język
Angielski
Niemiecki
Wiek
Dzieci
Młodzież
Dorośli
Kategoria
Egzamin
Ogólne
Biznes
Obozy językowe

tl_files/magazyn/boczne/szkola-srednia.jpg

tl_files/magazyn/boczne/sokrates-2.jpg

JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

Wiele osób wychodzi z założenia, że nie posiada żadnych zdolności  językowych, w związku z czym wszelkie próby nauczenia się języka obcego z góry skazane są na niepowodzenie. Faktem jest, iż wrodzone predyspozycje odgrywają istotną rolę, niemniej jednak nie przesądzają one o sukcesie. Dzięki wytrwałości, systematycznej pracy i determinacji języka może nauczyć się każdy – bez względu na wiek i wrodzone talenty!

 

First things first

Zastanów się, jaka jest Twoja motywacja? Czy język jest Ci potrzebny w pracy, służbowych kontaktach i podróżach, w szkole lub na wakacjach? Może interesuje Cię literatura danego kraju albo chcesz czytać najnowsze obcojęzyczne publikacje z konkretnej dziedziny? A może zależy Ci na utrzymywaniu kontaktów z zagranicznymi  przyjaciółmi? Żeby nauczyć się języka, trzeba tylko chcieć!  Dołóż starań, aby nauka była dla Ciebie przyjemnością zamiast uciążliwym obowiązkiem, bo taka postawa zazwyczaj przekłada się na większe zaangażowanie i pozwala osiągnąć lepsze efekty. Starannie wybierz szkołę językową, odpowiedni kurs i lektora, dzięki którym lekcje będą ulubionymi punktami Twojego tygodniowego kalendarza zajęć.

 

Przede wszystkim systematyczność

Jeśli zapisałeś się na kurs językowy, nie opuszczaj spotkań i bierz aktywny udział w zajęciach! Systematycznie powtarzaj materiał z lekcji. Dziesięć minut pracy dziennie daje lepsze i trwalsze efekty, niż kilkugodzinna sesja przed semestralnym testem.

Codziennie opanuj kilka nowych słówek i zwrotów - jeśli każdego dnia nauczysz się zaledwie pięciu – co z pewnością leży w zakresie Twoich możliwości -  to już po roku Twoje słownictwo będzie robić wrażenie!

Załóż własny słowniczek i zapisuj w nim nowopoznane słówka. Kup albo regularnie twórz własne fiszki. Aby zapamiętać nowe słowo trzeba powtórzyć je kilka razy!

 

Czytaj, czytaj, czytaj

Zaprenumeruj czasopismo przeznaczone dla osób uczących się danego  języka i regularnie je czytaj. Raz na dwa-trzy tygodnie przeczytaj książeczkę na odpowiednim poziomie zaawansowania (skorzystaj z bogatej oferty uproszczonych wersji znanych dzieł literackich na różnych poziomach zaawansowania, tzw. ‘readersów’). W ten sposób uaktywnisz i utrwalisz poznane wcześniej słownictwo i konstrukcje gramatyczne, a tym samym rozwiniesz i wzbogacasz swój język.

 

Oglądaj programy i filmy w języku obcym 

W dobie telewizji kablowej i satelitarnej masz nieograniczone możliwości kontaktu z językiem obcym. Wybieraj programy i filmy, które Cię interesują – nie tylko pogłębisz wiedzę, ale przy okazji ‘bezboleśnie’ poprawisz swe umiejętności językowe . Oglądając filmy na DVD włączaj obcojęzyczne napisy. Nawet, jeśli początkowo zupełnie nie jesteś stanie zrozumieć, co mówią aktorzy, napisy znacznie ułatwią Ci zadanie. Dzięki takiej strategii udoskonalisz umiejętność rozumienia ze słuchu, poszerzysz słownictwo i poprawisz wymowę.

 

Korzystaj z zasobów internetowych 

Zapytaj swojego nauczyciela o linki albo sam wyszukaj w Internecie przydatne strony przeznaczone dla osób uczących się języka. Mnóstwo bezpłatnych, ciekawych ćwiczeń, testów i plików audio znajdziesz też na stronach znanych wydawnictw językowych, dobrych szkół oraz instytucji egzaminacyjnych. Regularnie odwiedzaj serwisy informacyjne i czytaj wiadomości w języku, którego się uczysz.

 

Kup dobry słownik albo regularnie korzystaj ze słownika online  (link do słownika Macmillan)

Sprawdzaj znaczenie nowych słów oraz zapamiętuj przykładowe zdania, w jakich mogą zostać użyte. Ważne jest, by nowe słowa przyswajać nie w oderwaniu ale w konkretnych zwrotach i kontekstach.

 

 

Przygotuj się do uznanego egzaminu

Wyznaczanie sobie konkretnych celów tworzy dodatkową motywację do nauki, a uznany certyfikat językowy doda wiarygodności Twemu CV i niewątpliwie zwiększy Twoje szanse na rynku pracy.

 

Używaj języka w praktyce

‘Use it or lose it’ – znajomość języka niestety wymaga stałego podtrzymywania. Dwa lata przerwy mogą spowodować spustoszenie w Twej pamięci i zniweczyć efekty wieloletniej pracy, dbaj więc o to, by jak najczęściej używać języka – w jakiejkolwiek formie. Nawiąż międzynarodowe kontakty (Internet znacznie Ci to ułatwi) i zaplanuj wakacje w jednym z krajów danego obszaru językowego,  by doskonalić język i płynność wypowiedzi w naturalnym otoczeniu.

 

Zapisz się na intensywny zagraniczny kurs językowy

Trzy-czterotygodniowy pobyt w zagranicznej szkole językowej  i pełne zanurzenie w język i kulturę danego obszaru językowego daje efekty porównywalne do rocznego tradycyjnego kursu w kraju. A przy okazji jest znakomitą sposobnością do nawiązania ciekawych kontaktów z ludźmi z całego świata. Taka inwestycja na pewno się opłaci!

tl_files/magazyn/boczne/napisz-2.jpg

tl_files/magazyn/boczne/poradnik-2.jpg

tl_files/magazyn/boczne/test-3.jpg